Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
http://www.classact.ca/RubberStamps/Dogs/D03A_A_Small%20Dog%20Paw.jpgPsí IQ test http://www.classact.ca/RubberStamps/Dogs/D03A_A_Small%20Dog%20Paw.jpg
http://www.dog.sk/tapety/tapeta.jpg

..

IQ TEST
1. Schopnost pozorování
Předstírejte, že se psem chcete jít ven. Když vás pes pozoruje, vezměte si kabát, klíč a vodítko, ale pak zůstaňte stát. Když pes běží ke dveřím nebo rozčileně přiběhne k vám - 5 bodů. Když ne, jděte směrem ke dveřím a zastavte se. Když k vám přijde - 4 body. Když ne, dojděte až ke dveřím a dělejte, jako byste je otevírali. Když k vám pes přijde - 3 body. Když nepřijde, ale vykazuje nějakou reakci - 2 body. Žádná reakce - 1 bod.

2. Pozornost, poznávání okolí
V době, kdy je pes mimo byt, přestavte nábytek. Nejméně pět kusů by mělo stát jinde, než stálo předtím. Vezměte stopky a zavolejte psa. Když začne během 15 vteřin přestavěný nábytek očichávat nebo zkoumat - 5 bodů. Zaregistruje změnu za 15 až 30 vteřin - 4 body. Dále: 30 až 60 vteřin - 3 body. Když se zdá, že pes něco zpozoroval, ale nic neočichává - 2 body. Po minutě žádné reakce - 1 bod.

3. Společenské chování
Počkejte, až bude pes sedět asi dva metry od vás. Dívejte se mu upřeně do očí, až se on podívá na vás. Po dalších třech vteřinách nasaďte široký úsměv. Pes přijde k vám a vrtí ocasem - 5 bodů. Pes se přibližuje jen pomalu, nebo dojde na půl cesty a nevrtí ocasem - 4 body. Pes se zvedne, ale nepohne se - 3 body. Pes odejde - 2 body. Žádná reakce - 1 bod.

4. Krátkodobá paměť
Vezměte psa na vodítko a posaďte ho doprostřed pokoje. Ukažte mu sousto, které příliš nevoní, a rychle ho položte do rohu místnosti. Pak vyveďte psa z místnosti a choďte s ním v kruhu. Nejdéle po 15 vteřinách ho zaveďte zpět do místnosti a pusťte z vodítka. Pes jde přímo k soustu - 5 bodů. Systematickým čenicháním zjistí správný roh a sousto najde - 4 body. Pes hledá nesystematicky, a přesto najde sousto nejdéle za 45 vteřin - 3 body. Pes hledá, ale po 45 vteřinách nic nenajde - 2 body. Bez reakce - 1 bod.

5. Dlouhodobá paměť
Začátek jako u testu 7. Položte sousto do jiného kouta. Potom vyveďte psa z místnosti a vraťte se s ním za pět minut. Pes jde přímo k soustu - 5 bodů. Jde nejdřív do rohu z testu 7, a teprve pak rychle do správného rohu - 4 body. Systematicky vyčenichá správný roh a sousto najde - 3 body. Hledá nesystematicky, ale najde sousto maximálně po 45 vteřinách - 2 body. Hledá, ale po 45 vteřinách nic nenajde - 1 bod. Bez reakce 0 bodů.

6. Schopnost manipulace
Postavte z těžkých knih nebo jiných předmětů a prkna malý stolek. Musí být tak vysoký, aby na něj pes dosáhl tlapou, ale tak nízký, aby pod něj nemohl strčit hlavu. Dejte psovi očichat sousto a položte ho rychle pod prkno. Pes si tlapou vytáhne sousto maximálně za 60 vteřin - 5 bodů. Za jednu až tři minuty - 4 body. Pes se snaží vytáhnout sousto čumákem nebo tlapou, ale během tří minut to nedokáže - 3 body. Čichá a po jednom nebo dvou pokusech to vzdá - 2 body. Po třech minutách žádná reakce - 1 bod.

7. Porozumění řeči
Pes by měl sedět ve vzdálenosti asi dvou metrů. Zavolejte na něj obvyklou intonací: konzerva". Když k vám pes přijde - 3 body. Když nepřijde, zavolejte hudba", a když potom přijde - 2 body. Když se pes na žádné zavolání nepohnul, zavolejte ho jménem. Když se přiblíží - 5 bodů. Když ne, zavolejte ho ještě jednou. Při reakci - 4 body, když nereaguje - 1 bod.

8. Řešení problému
I. Nechte psa očichat jeho oblíbený pamlsek. Pak jej položte na zem tak, aby to pes viděl. Zakryjte pochoutku prázdnou plechovkou. Vyzvěte psa, aby žral, a měřte čas. Na to, aby se dostal k vnadidlu, potřebuje pět vteřin - 5 bodů. Trvá to pět až 15 vteřin - 4 body. Dále 15 až 30 vteřin - 3 body, 30 až 50 vteřin - 2 body. Jestliže to pes nedokáže, ale čichá kolem plechovky - 1 bod. Žádná reakce - 0 bodů.

9. Řešení problému
II. Vezměte menší deku a dejte ji psovi očichat. Pak mu ji rychle a plynule hoďte přes hlavu a plece. Osvobodí se během 15 vteřin - 5 bodů. Když to dokáže za 15 až 30 vteřin - 4 body. Osvobodí se za 30 až 60 vteřin - 3 body. Déle: jedna až dvě minuty - 2 body. Nezvládne to - 1 bod.

10. Řešení problému
III. Dejte psovi očichat chutné sousto a nechte ho, aby je pozoroval po dobu pěti vteřin. Přehnaně rychle položte sousto na zem a přikryjte je utěrkou. Dejte psovi pokyn, aby žral, a měřte čas. Pes se dostane k soustu během 15 vteřin - 5 bodů. Dále: 15 až 30 vteřin - 4 body, 30 až 60 vteřin - 3 body, jedna až dvě minuty - 2 body. Pes se sice pokouší dostat k soustu, ale vzdá to - 1 bod. Po dvou minutách žádná reakce - 0 bodů.


Sečtěte body dosažené psem:
45 bodů nebo víc: Pes je vynikající. Takhle inteligentních je méně než pět procent psů.
38 až 43 bodů: Velkolepý pes s vysokou inteligencí.
32 až 37 bodů: Pes je nadprůměrně inteligentní a měl by být schopen dělat vše, co se od normálního psa očekává.
20 až 31 bodů: Průměrná inteligence. Někdy je pes chytrý a někdy hloupý.
14 až 19 bodů: Podprůměrná inteligence. Vyžaduje hodně trpělivosti vůbec něčemu psa naučit.
8 až 13 bodů: Na hranici inteligence. Se psem budou potíže.
Méně než 8 bodů: Velký deficit inteligence. S takovým psem žít je velmi problematické.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Psomrd

(Ludovít Kočiš, 24. 12. 2010 21:23)

Jsem vášnivým vyznavačem Psomrdingu-tedy soulože se psem.Je tu nějaký znalec na výměnu zážitků?

muj beník

(BAJKA, 15. 5. 2009 19:56)

39 Beník můj nejmilejší.a tohle je iq pro psy to si tady nemyslis jedinej ty PSOMILČE

Srandička, ale IQ test ani náhodou.

(PSOMILEC, 21. 11. 2008 15:29)

Tenhle test nevvypovídá o IQ psa ani náhodou. Je to spíš taková srandička pro páníky.

IQ test

(Niky a Bellko, 24. 3. 2008 18:23)

Jeee! Muj pejsek Bellko mel dobrych az 44!