Potřeba živin
Pes domácí, tak jako jeho divocí příbuzní, potřebuje pro svůj život víc než jen maso.
Hlavní složky potravy jsou:
- bílkoviny pro stavbu a udržování těla
- glycidy pro energii
- tuky pro energii a dobrý stav kůže a srsti
- vitamíny a minerální látky pro určité nezbytné chemické reakce v těle
- vláknina pro správné zažívání a peristaltiku střev
- voda pro všechny děje, které v těle probíhají
V různých obdobích života mají psi tuto přibližnou denní potřebu energie v kilojoulech (kJ):
- štěně 910 kJ/kg tělesné hmotnosti
- dospělý pes 550 kJ/kg tělesné hmotnosti;
- starý pes 230 kJ/kg tělesné hmotnosti.
Kromě věku a stupně aktivity musíme brát v úvahu prostředí, březost, kojení a zdravotní stav, to vše má vliv na potřebu zvířete. Dále nesmíme zapomínat na individuální rozdíly ve využívání krmiva. Je velmi důležité psa nepřekrmovat a zmenšit krmnou dávku při prvních příznacích obezity.
Krmiva pro psy
Psi mohou žrát všechna následující krmiva, berte však ohled na individuální chutě svého miláčka.
Maso
Maso je chudé na vápník a bohaté na fosfor. Při krmení pouze libovým masem se tělu nedostává tuku a poměr živin je nevyvážený. Játra by neměla tvořit víc než 5 % celkové krmné dávky.
Ryby
Jsou bohaté na bílkoviny, minerání látky a v některých případech i na tuk. Je lépe předkládat je vařené a odstranit větší kosti.
Sýry a mléčné výrobky
Jsou bohaté na bílkoviny, tuky a minerální látky. Někteří psi nejsou schopni trávit laktózu (mléčný cukr), protože jim v těle chybí příslušný enzym. Mají pak průjem, případně zvrací. Není to nic vážného, pouze vypusťte mléko z krmné dávky.
Obiloviny
Představují levný zdroj energie, vlákniny, minerálních látek a některých vitamínů. Podáváme je ve formě šrotů nebo sucharů. Vařená rýže je výbornou náhražkou za obiloviny.
Zelenina
Hodnotné jsou mrkev, zelí, ředkev a turín, buď vařené, nebo strouhané syrové, a také vařené brambory.
Ovoce
Psi si v těle sami vyrábějí vitamín C, ale mají-li to rádi, působí čas od časní ovoce v přiměřeném množství příznivě.
Vejce
Vejce podáváme vařená, protože syrový bílek obsahuje látku narušující metabolismus vitamínu B v těle.
Ostatní
Ořechy, jedlá semena a med jsou výborné přídavky. Jestliže váš pes má sklon ke žraní trávy, nechte ho, i když potom zvrací. Je to zcela přirozené chování! Pokud jde o kostičky pro psy, jsou lepší pro čištění zubů a odstranění zubního kamene než kosti, přispívají k čištění zubů, zato mohou způsobit zácpu, případně ucpání nebo dokonce perforaci zažívacích orgánů. Podávejte pouze velké, syrové morkové kosti.
Způsoby krmení
Ať už používáte hotová krmiva, nebo připravujete krmení sami, dieta musí vyrovnaný obsah živin.
Suché kompletní krmivo
Jsou to granule nebo suchary obsahující masné nebo rybí produkty, glycidy, minerální látky a vitamíny. Snadno se skladují a jsou z komerčních krmiv nejekonomičtější. Nesmíme je zaměňovat s psími šroty nebo suchary, které obsahují především obiloviny a kompletní krmivo nenahradí. K sušeným kompletním krmivům musíme vždy přidávat v dostatečném množství vodu.
Kompletní krmiva se zvýšeným obsahem sušiny
Toto moderní, vysoce odborně vyráběné krmivo poskytuje perfektně vyváženou dietu. Cenově stojí mezi suchým a konzervovaným krmivem, ale nedá se tak dlouho skladovat.
Jakou dietu pro psa zvolit?
Každá z diet má své přednosti. Není důvod, proč byste nemohli přecházet od jedné k druhé podle chuti a nálady svého psa. Jakmile zjistíte, že některý typ diety váš pes rád žere a dobře snáší, držte se ho. Krmení připravujte vždy čerstvé a podávejte je v důkladně vyčištěných miskách. Čistá, čerstvá voda má být stále k dispozici. Nejlépe je rozdělit denní dávku potravy na dva díly a krmit dvakrát denně. Výživa není všechno, proč by měl váš pes začínat i končit den s plným žaludkem? Asi nejlepší je podávat druhé krmení nejméně hodinu před tím, než půjde pes spát.
bez do prdele
(hovno, 8. 4. 2010 13:07)